Jak správně čistit zoubky?

V pátek 11. září přijely do naší školy 3 studentky stomatologie, aby společně s dětmi zjistily, jestli si všichni umí správně čistit zuby.

V první třídě vše proběhlo formou pohádky o zoubku, který je v pusince schovaný až vzadu. Prvňáčci mu dali jméno Kryštůfek.  Kryštůfek byl smutný, protože měl kolem sebe samé zdravé věci jako je zelenina a ovoce. On ale velmi rád mlsal bonbonky, sladké pití, lízátka, dortíky a zákusky. Byl velmi líný a nerad se čistil. Zůstávala na něm taková kašička (zubní plak), ve které bydlely bakterie, které do Kyštůfka ťukaly kladivem a další den, když jich bylo více, tak do něj vrtaly vrtačkou a řezaly pilou. Kryštůfka to moc a moc bolelo a tak se rozhodl vzít si na pomoc kartáček a pastu a celý se pořádně vyčistil. Zubní plak byl ze zoubku pryč a společně s ním i bakterie, které do něj dělaly díry. Ty vyvrtal a zalepil plombou pan zubař a tak byl Kryštůfek opravený. Už si dával veliký pozor, aby na něm plak nezůstával a pořádně se čistil.

Všechny děti si během pohádky vyzkoušely, jak správně držet zubní kartáček, jak si správně čistit každý zoubek, kde přesně se nejvíc zoubky čistí. U každého zvlášť slečny vše zkontrolovaly, případně navedly ručičku, aby kartáček čistil všude, kde má. Měly sebou i velký kartáček a model zubů, na kterém vše krásně ukázaly. Vysvětlily jim, jaký mají mít kartáček a je-li nutný elektrický.

Mgr. K. Rušínová